1- Giriş:

Spartan 3E Starter Kit Digilent firmasının Xilinx Spartan 3E 500 modelli FPGAsı için ürettiği bir geliştirme ortamıdır. Bu ortam kullanılarak FPGA denenebilir ve çeşitli uygulamalar yapılabilir.

Bundan bir önceki makalede ISE Webpack ile sentezleyip gerçeklediğimiz örneği şimdi Spartan 3E Starter Kit üzerine yükleyeceğiz.

 

2- iMPACT ile bit dosyasının Spartan 3E Starter Kit’e yüklenmesi:

Öncelikle bir önceki yazıda gerçeklediğimiz verilog tasarımının bulunduğu projeyi açalım. Aşağıdakine benzer bir pencere karşımıza çıkıyor:

verilog1.JPG

Şimdi Spartan 3E Starter Kit’imizin beslemesini açalım ve bu sayede çalıştıralım. Aşağıdaki resimde işaretlenmiş “1″ ile işaretlenmiş olan bağlantı noktası besleme, “2″ ile işaretlenmiş olan bağlantı noktası USB kapısı ( USB kablosunun bir ucu buraya diğer ucu da bilgisayara takılmalıdır) ve “3″ ile işaretlenmiş olan kayan düğme ise Spartan 3E Starter Kit’in çalıştırma düğmesidir. USB ve güç bağlantılarını yaptıktan sonra kayan düğmeyi kaydırarak geliştirme kartımızı çalıştırabiliriz.
verilog2.JPG

Spartan 3E Starter Kit’i bu şekilde çalıştırdığımızda kit üzerinde bulunan LCD’nin ve LED’lerin bazılarının yandığını göreceğiz. Bunun nedeni geliştirme setinin açılışta önceden tanımlı vhdl tasarımı FPGA’ya yüklemesidir. Aşağıdaki şekilde detaylı inceleme yapabilmek için bazı elemanlar işaretlenmiş ve numaralandırılmıştır:

verilog3.JPG

Şimdi numaralı elemanları tanıtalım:

1- Bu LED sayesinde FPGA kartına güç verilip verilmediğini anlayabilirsiniz.

2- Bu LED sayesinde FPGA’nın programlanıp programlanmadığını anlayabilirsiniz.

3- İlklendirme düğmesi.

4- Spartan 3E FPGA

5- DDR SDRAM

6- VGA Konnektörü

7- PS2 Kapı

8- RS232 Kapısı

9- RS232 Kapısı

10- FX2 Konnektörü

11- Ethernet Kapısı

12- Dört yönlü düğme

13- LCD

14- Kayan Düğmeler

Kartımızın üzerindeki elemanları şöyle bir tanıdıktan kartımızı açalım ve ardından verilog tasarımımıza dönelim ve soldaki menüden “Generate Programming File” seçeneğine çift tıklayalım. İşlem tamamlandıktan sonra “Generate Programming File” seçeneğinin içinde bulunan “Configure Device” seçeneğine çift tıklayalım. Bu işlem biraz zaman alabilir. Herhangi birşey olmuyor gibi gözükse de arka planda oluyor. Bir süre sonra aşağıdaki uyarı penceresi ile karşılaşacaksınız:

verilog4.JPG

“Ok” diyerek bu mesajı geçmenizin bir sakıncası yok. Şimdi de aşağıdaki pencere ile karşılaşıyoruz:

verilog5.JPG

Ekran görüntüsünde kırmızı ileişaretlenmiş birime sağ tıklayıp karşımıza çıkan menüden “Program” seçeneğini seçelim. Aşağıdaki pencere ile karşılaşıyoruz:

verilog6.JPG

Bu pencerede herhangi bir seçeneği değiştirmeden “Ok” düğmesine tıklayarak tasarımımızı FPGA’mıza yükleyelim. Yükleme bittiği anda LEDlere bakacak olursak istediğimiz karaşimşek efektinin oluştuğunu göreceğiz.

3- Son:

Bu makalede Spartan 3E Starter Kit kullanımı gördük. Artık oluşturduğumuz verilog tasarımlarını geliştirme ortamımıza yükleyip deneyebiliriz.