Herkese Merhaba,

Bu kısa yazımda adım adım Pardus 2008.1′e (ki daha yeni sürümler için de büyük ihtimalle bu yöntem geçerli olacaktır) PTLsim yazılımının nasıl yükleneceğini anlatacağım.

Öncelikle bunu anlatmamın nedenini açıklayayım. Pardus sürekli güncellenen bir işletim sistemi olduğundan doğal olarak gcc aracının son sürümü yüklü bulunuyor veya yüklenebiliyor. Yani kullanımı gayet kolay olan PiSi aracı Pardus deposundan gcc’nin son sürümünü çekip bilgisayarınıza sorunsuzca kurabiliyor. Fakat PTLsim son gcc sürümleriyle çalışmıyor. Bu yüzden eski bir sürüme ihtiyacımız var.

Adım adım eski gcc’yi bilgisayarımıza kuralım:

1- PiSi yazılımını açıp mevcut (varsa) gcc yazılımını kaldırın.

2- Tarayıcınızla http://paketler.pardus.org.tr/pardus-2007.1/  adresine gidin. Bu adreste Pardus 2007.1′in paketlerini göreceksiniz. Pardus 2007.1′de gcc 3.4.6 bulunduğundan işimizi görecek.

3- Listeden gcc-3.4.6-13-2.pisi bulun ve bilgisayarınıza indirin.

4- İndirdiğiniz dosyaya çift tıklayın. Gerekirse yönetici parolanızı girin.

5- Burada PiSi kurulum pencerelerinde birkaç adım var. Mantıklı bir şekilde pencerelerde ilerleyin.İşlemler bittikten sonra komut satırına geçip gcc –version yazarak gcc sürümünüzü kontrol edin, gcc 3.4.6 olduğundan emin olun.

6- Komut satırını açıp ptlsim klasörünüze gidin.

7- make yazıp enter tuşuna basın. İşlemin bitmesini bekleyin. Eğer karşınıza “-fno-stack-protector” ile ilgili bir hata gelirse adım 7x’e ilerleyin. Yoksa adım 8 size göre.

7x – ptlsim klasörünün içindeki Makefile dosyasını metin editörüyle açın. “-fno-stack-protector” ibaresini bulun ve silin. Dosyayı kaydedin ve yeniden make komutunu uygulayın.

8- make komutu başarıyla sonlandıysa ptlsim kurulumu tamamlanmış olacaktır.

9- Böyle bırakmayalım, madem buraya kadar geldik PTLsim dokümanlarında belirtilen ilk örneği adım adım yapalım.

10- Komut satırından Ev klasörünüze gidin (bende /home/sco/ ). mkdir .ptlsim komutunu girin. Bukomut gizli bir “.ptlsim” klasörü yaratacaktır.

11- Komut satırına cd .ptlsim komutunu girin. Ardından mkdir bin komutunu uygulayın.

12- cd bin komutunu uygulayın ve nano ls.conf komutunu girin.

13- Karşınıza nano editörünün penceresi çıkacak. PTLsim dokümanında belirtildiği gibi aşağıdaki ifadeyi nano editörüne girin:

-logfile ptlsim.log -loglevel 9 -stats ls.stats -stopinsns 10000

14- Ctrl ve X tuşlarına basarak nano editöründen çıkmak istediğinizi belirtin. Kaydetmek isteyip istemediğinizi sorarsa e (evet) komutunu uygulayın. Dosya adının ls.conf olduğundan emin olun.

15- ptlsim klasörünüze girip ./ptlsim /bin/ls -la komutunu uygulayın. Sıkıntı yoksa PTLsim 10000 commit sonra benzetimi durduracaktır. Eğer 10000 den daha fazla commit yapılacağını söylüyorsa o zaman uyarı mesajlarına dikkat edin… ptlsim’i root yetkileriyle kurduysanız o zaman “.ptlsim” li işlemleri root klasörünün içinde yapmanız gerekiyor.

16- Herhangi bir terslik çıkmaz ise ptlsim.log dosyasının içinde ls programının benzetim sonuçlarını bulabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta da bundan sonra PiSi aracı ile gcc programını güncellememektir. Güncellerseniz, ki güncellemek isteyebilirsiniz güncel yazılımlar güncel gcc sürümü isteyecektir, ptlsim’i yeniden derlemek için gene aynı adımları takip etmeniz gerekecek.

Umarım işinize yarar.

Kolay gelsin. İyi çalışmalar.